zpět
Zajímavost – Euonymus europaea (brslen evropsk��)
- V semenech obsahuje velmi jedovatou hořčinu. úryvek z Aichele & Golteová-Bechtleová (2007)
- Tvar červených čtyřhranných tobolek upomíná na barety katolických kněží (odtud české lidové jméno „kvadrátky“). úryvek z Aichele & Golteová-Bechtleová (2007)
- Všechny části rostliny jsou jedovaté, neboť obsahují steroidglykosidy a alkaloidy. Požití tobolek může vést ke značným požítím srdce a krevního oběhu, k silným průjmům a horečkám. Za smrtelnou dávku pro dospělého člověka se považuje asi 30 tobolek. úryvek z Kremer (2001)
- Z velmi tvrdého dřeva brslenu se dříve vyráběla párátka, pletací jehlice či vřetena - tomu odpovídá i německé lidové jméno "vřetenový strom". Dřevo se také výborně hodí k výrobě kreslících pomůcek. úryvek z Kremer (2001)
- Kůra a semena jsou jedovatá. Otrava se projevuje nevolností, průjmem a studeným potem. úryvek z Úradníček, Maděra & kol. (2001)
- Kůra kořenů obsahuje kaučuk, proto byly podniknuty pokusy s plantážnickým pěstováním. úryvek z Úradníček, Maděra & kol. (2001)
- Jemné, husté a pevné, roztroušeně pórovité dřevo žlutavé barvy se používalo na drobné řezbářské výrobky (např. dýmky, párátka a součástky hudebních nástrojů). úryvek z Úradníček, Maděra & kol. (2001)
- Barevné plody rády zobou červenky, které se živí dužnatými míšky. Nestravitelná semena šíří do okolí. úryvek z Polívka (1900-1904)
- Tvrdé dřevo brslenu se hodí k soustružnickým pracím či k výrobě párátek. Uhel z brslenového dřeva je možné využít ke kreslení. úryvek z Polívka (1900-1904)
- Všechny části brslenu chutnají hořce. Semena vyvolávají zvracení. Prášek z rozemletých semen se v historii užíval jako lék proti svrabu a k hubení vší. úryvek z Polívka (1900-1904)
Našli jste překlep? Napište nám na danmich(zavinac)email.cz a my chybu v co nejkratší době opravíme.