zpět
Zajímavost – Berberis vulgaris (dřišťál obecný)
- Tyčinky dřišťálu jsou dráždivé a při podráždění opylujícím hmyzem se sklápějí. Tento pohyb můžeme rovněž vyvolat, dotýkáme-li se tyčinek na vnitřní bázi osinou trávy nebo tenkým stéblem. úryvek z Aichele & Golteová-Bechtleová (2007)
- Dřišťál byl na mnoha místech vyhuben, protože je mezihostitelem nebezpečné rzi obilné. Napadení se projevuje červenými skvrnami na listech. úryvek z Aichele & Golteová-Bechtleová (2007)
- Je mezihostitelem rzi travní, proto byl v minulosti silně ničen v obilnářských oblastech. úryvek z Úradníček, Maděra & kol. (2001)
- Bobule s vysokým obsahem vitamínu C se používaly na přibarvování marmelád a nápojů. Kůra sloužila k barvení na žluto. úryvek z Úradníček, Maděra & kol. (2001)
- Má tvrdé a žlutě zbarvené dřevo, které se využívalo v řezbářství. úryvek z Úradníček, Maděra & kol. (2001)
- Kůra se používá v lékařství ve formě nálevu při poruchách ledvin a při ledvinových kaméncích. V mírných dávkách působí močopudně, žlučopudně a projímavě. Při předávkování může díky obsahu alkaloidů způsobit podráždění centrálního nervu, ochrnutí dýchacího a vazomotorického centra, omámení, zvracení a průjem. úryvek z Úradníček, Maděra & kol. (2001)
- Často je vysazován v parcích a zahradách, zvláště červenolistá forma. úryvek z Úradníček, Maděra & kol. (2001)
- Dřišťál byl dříve využíván v barvířství - obsahuje žluté barvivo. úryvek z Polívka (1900-1904)
- Dřišťál je mezihostitelem rzi prášilky dřišťálové (Aecidium berberidis), jejíž spory klíčí na listech a stéblech lipnicovitých a výsledná rez je známá jako rez travní (Puccinia graminis). úryvek z Polívka (1900-1904)
- Nakyslé bobule dřišťálu je možné zavařovat s cukrem. úryvek z Polívka (1900-1904)
- Nitky tyčinek jsou dráždivé - při doteku se prašníky vymrští vzhůru. úryvek z Polívka (1900-1904)
- Žluté dřevo dřišťálu se využívá v truhlářství. úryvek z Polívka (1900-1904)
Našli jste překlep? Napište nám na danmich(zavinac)email.cz a my chybu v co nejkratší době opravíme.